• Reklam

Yunanistan'dan Türkiye'ye karşı hamlesi..

Türkiye ile Doğu Akdeniz gerginliği yaşayan Yunanistan ile ABD arasında askeri işbirliğini genişletecek anlaşma Yunan parlamentosunda kabul edildi. Anlaşmayla Dedeağaç dahil üç üste ABD ve NATO ile ortak faaliyetlerin artırılması öngörülüyor.

Yunanistan'dan Türkiye'ye karşı hamlesi..
31 Ocak 2020 - 22:35

EGE'DEKİ LİMANLAR ABD'YE ÜS OLUYOR

Savunma İşbirliği Anlaşması, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Atina ziyareti sırasında Ekim ayında imzalanmıştı. Anlaşma, Yunanistan'ın Larissa, Stefanovikio ve Aleksandrupolis'teki (Dedeağaç) askeri üs ve tesislerinin ABD ve NATO ile ortak askeri kullanımının artırılmasını öngörüyor.

Anlaşma çerçevesinde Girit adasının Suda Körfezi'ndeki Amerikan deniz üssündeki altyapı ve diğer imkanların ortak kullanımı da geliştirilecek. ABD Hava Kuvvetleri'nin Larissa'daki üste Amerikan MQ-9 Reaper tipi İHA'ları halihazırda kullandığı biliniyor.

"MÜTTEFİKLERİMİZİN DESTEĞİNE BAŞVURUYORUZ"

İktidardaki muhafazakar Yeni Demokrasi partisinden milletvekili Yannis Lambropulos oylama öncesi mecliste yaptığı konuşmada "anlaşmanın her iki ülkenin savunma ve ekonomisinin yararına olduğunu" belirterek "Egemenliğimize yönelik tehditlere maruz kaldığımız bir dönemde müttefiklerimizin desteğine başvuruyoruz" ifadesini kullandı.

DOĞU AKDENİZ GERGİNLİĞİ SONRASI ASKERİ HAMLELER PEŞ PEŞE GELDİ

Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz'de doğalgaz arama çalışmaları ve Libya'daki gelişmeler nedeniyle gerginlik son dönemde artmıştı. Yunan ordusunda başta hava ve deniz kuvvetleri olmak üzere pek çok alanda modernizasyon çalışmaları planlanıyor.

Modernizasyon programlarında ağırlıklı olarak Amerikan ve Fransız savunma şirketleri yer alıyor. Yunan hükümeti MQ-9 Guardian İHA'ları satın almak istediğini ve ileriki bir tarihte ABD'nin F-35 savaş uçağı programına katılmak istediğini açıklamıştı. Savunma alanındaki işbirliği planları, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in bu ay başında Washington'a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında da gündeme gelmişti.

ABD ile savunma işbirliği anlaşmasına karşı Komünist Parti başkent Atina ve çeşitli kentlerde "ülkenin tehlikeli deniz aşırı maceralara sürüklendiğine" işaret ederek protesto gösterileri düzenlemişti.

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum